Kas ir pasīvā ēka?

Pasīvā ēka (vāc. passivhaus) ir ilgtspējīgas būvniecības standarts, ko uzskata par energoefektivitātes jomā visprogresīvāko brīvprātīgo ēku projektēšanas un būvniecības standartu pasaulē. Pasīvās ēkas patērē līdz pat 90 procentiem mazāk enerģijas apkurei kā parastās ēkas. Pasīvās mājas (Passivhaus) augstas veiktspējas ēku standarts, kas ir piemērojams gandrīz jebkuram ēkas tipam vai dizainam, ir starptautiski atzīts, zinātniski pamatots un pārbaudīts. To pierāda starptautiska šo ēku būvniecības prakse 30 gadu garumā.

Pasīvo ēku ir iespējams uzbūvēt, ja ēkas projektēšanas fāzē īpaša uzmanība ir pievērsta ēkas plānojumam, hermētiskumam un atbilstošam siltinājumam, augstas kvalitātes ēkas komponenšu izmantošanai, pareizam ēkas izsauļojumam un noēnojumam, kā arī termisko tiltu novēršanai.

Pasīvās ēkas izveides metodika ir ēkas projektēšanas veids, lai sasniegtu izcilu energoefektivitāti un izcilu siltuma komfortu. Pirmkārt, tiek mēģināts samazināt apkures un dzesēšanas slodzes, izmantojot pasīvus pasākumus, piemēram, ēkas formas apdomātu izvēli, izolāciju, augstas kvalitātes logus, pasīvo saules enerģiju, ēnojumu un termisko tiltu likvidēšanu. Tā kā pasīvās mājas ēka ir tik hermētiska, tai nepieciešama sabalansēta un kontrolēta ventilācija ar augstas kvalitātes siltuma apmaiņu, lai vienmēr nodrošinātu svaigu gaisu. Visa informācija par ēku tiek ievadīta projektēšanas rīkā – pasīvo māju plānošanas paketē (PHPP) — kas ir būtiski pasīvās mājas ēkas projektēšanai.

Pasīvās ēkas nosaukums cēlies no vācu vārda “Passivhaus”. Tas ir pasīvs tikai tādā nozīmē, ka ēkas norobežojošās konstrukcijas veic lielāko daļu darba, lai uzturētu komfortablu temperatūru, pieļaujot vienkāršākas, mazākas ēkas mehāniskās sistēmas. Šis standarts tiecas pēc pārdomātas vienkāršības ēkas projektēšanā un izbūvē. “Haus” faktiski var apzīmēt jebkura veida ēku, tostarp daudzģimeņu mājokļus, birojus un skolas. Brīvi tulkotā “Passivhaus” nozīmē “īpaši efektīva un ērta ēka”.

Šis standarts attiecas gan uz jaunām, gan arī uz esošām ēkām. EnergoPHit sertifikācijas kritēriji nodrošina pārbaudītu un finansiāli dzīvotspējīgu metodiku esošo ēku dziļai enerģijas modernizācijai.

Īpaši augstu iekštelpu komforta līmeni pasīvajā ēkā nodrošina kvalitatīva iekštelpu ventilācijas sistēma ar siltummaini, kas vienmēr nodrošina svaigu gaisu un stabilu temperatūras režīmu ēkā.

Pasīvā ēka = neticami energoefektīva un komfortabla nākotnes ēka.

Pasīvās ēkas standarts kā kvalitātes standarts nenosaka konkrētu konstruktīvo metodi. Pasaulē visdažādākajās klimata zonā ir uzbūvētas visdažādākās funkcionalitātes pasīvās ēkas. Tās ir būvētas no visdažādākajiem materiāliem, tomēr tām ir kopīga viena iezīme – ārkārtīgi augstais energoefektivitātes un komforta līmenis, kas balstās uz pieciem pasīvās ēkas uzbūves principiem:

Principi

Ir aprēķināts, ka pat Latvijas laika apstākļos 20 m2 lielas pasīvās ēkas istabas apsildei ziemas vidū būtu nepieciešams siltums, kas līdzvērtīgs tam, ko rada 10 t.s. tējas svecītes.

Pasīvās ēkas standarts šobrīd ļauj sertificēt 3 veidu pasīvās ēkas:

  • “Passive House Classic” ir standarta pasīvā ēka, kur prioritāte ir augsta energoefektivitāte;
  • “Passive House Plus” ir pasīvā ēka ar samazinātu primārās enerģijas patēriņu un zināmu atjaunojamo energoresursu (AER) pašģenerāciju;
  • “Passive House Premium” ir pasīvā ēka ar vēl lielāku AER pašģenerāciju.