Testi & apreķini

Pasīvās ēkas sertificē Pasīvo ēku institūts vai citas organizācijas un indivīdi, kurus akreditē PĒI. Pašlaik pasaulē ir vairāk kā 40 sertificētāji, kas ir tiesīgi neierobežoti sertificēt ēkas visā pasaulē saskaņā ar PĒI standartiem.

Ko paredz sertifikācijas process?

Pasīvās ēkas plānošana un tās sertifikācija ir balstīta uz PHPP (Pasīvo ēku projektēšanas rīku). Sertifikācijai nepieciešams PHPP programmā ievadīt ēkas ģeometriju, ēkas atrašanās vietai noteikto reģionālā klimata informāciju un izmantoto komponenšu (logu, ventilācijas utt.) siltumtehniskās vērtības. Ar PHPP sertificētājs var redzēt vai ēka, pēc projekta vērtībām, ir sertificējama pasīvā ēka. Visbeidzot, ir jāveic arī ēkas gaisnecaurlaidības pārbaude, taču to jāveic neatkarīgajai trešajai pusei (nevis sertificētājam). Jāieregulē ventilācijas sistēma, lai pārliecinātos, ka tā funkcionē, kā paredzēts projektā. Ēkas būvdarbu vadītājam ir jāizsniedz apliecinājums, ka ēka ir uzbūvēta tieši tā, kā ievērtēts PHPP aprēķinos. Ja šīs pārbaudes ir sekmīgi izturētas, ēka saņem Pasīvo ēku institūta izdotu pasīvās ēkas sertifikātu.

Galvenie sertifikācijas kritēriji ir:

Jaunākajā programmas versijās ir iespējams aprēķināt arī ēkas rentabilitāti, salīdzinot dažādus atjaunošanas vai jaunbūves variantus un enrģijas standartus, kā arī aprēķināt ēkas dzīves cikla izmaksas.

PHPP sastāv no aprēķinu programmas un plašas rokasgrāmatas, kurā ne tikai tiek izskaidrota aprēķinu metodoloģija, bet arī virkne pasīvo ēku būvniecībā svarīgu aspektu. 



Passive House Planning Package

Pasīvās ēkas plānošanas rīks jeb “Passive House Planning Package” (PHPP) ir ēkas enerģijas bilances aprēķinu rīks, ko izstrādājis Pasīvo ēku institūts (PĒI), un kas paredzēts pasīvo ēku projektēšanai nepieciešamo aprēķinu veikšanai.


Uz programmas Excel bāzētajā rīkā iestrādātie pārbaudītie algoritmi ļauj sagatavot ēkas enerģijas bilanci un aprēķina ēkas ikgadējo enerģijas patēriņu. Galvenie rezultāti, ko var iegūt ar šo programmu ir sekojoši:

Apkures patēriņa [kWh/(m²a)] un maksimālās apkures slodzes [W/m²] aprēķins

Dzesēšanas patēriņa [kWh/(m²a)] un maksimālās dzesēšanas slodzes [W/m²] aprēķins

Ēkas pārkaršanas scenāriju aprēķins;

Primārais kopējais ikgadējais enerģijas patēriņš [kWh/(m²a)]