7 soļi
Esiet informēts
Izpratne par augstas veiktspējas ēku projektēšanas un būvniecības principiem un praksi ļauj pieņemt labākus lēmumus. Tālākizglītība šajā jomā ir gan interesanta, gan arī rezultātā ļauj būt par kompetentu pasūtītāju, kas saņems tādu rezultātu, kādu ir iecerējis saņemt.
Biedrība “Passive House Latvija” piedāvā dažādas tālākizglītības iespējas. Ikdienas cilvēkam, kas vienkārši vēlas nekļūdīties ilgtspējīga mājokļa izvēlē, piedāvājam 3 stundu tālākizglītības kursu “Gudrs mājokļa pirkums”.
Savukārt būvniecības un nekustamā īpašuma attīstīšanas jomas profesionāļiem “Passive House Latvija” ar ES fondu līdzfinansējumu piedāvā pilnu kursu klāstu no vienas dienas ievada līdz vairāku dienu projektēšanas un būvniecības apmācībām un specializētām meistarklasēm. Informāciju par mūsu izglītības programmu var atrast šajā vietnē, sadaļā www.apluseka.com/training
Izmantojiet sertificētus pasīvo māju produktus un sastāvdaļas
Protams, nejēdzīgs būvnieks ir spējīgs izniekot pat pašus kvalitatīvākos būvelementus, ja nesaprot, kā pareizi tos salikt kopā.
Tomēr sertificētu pasīvo ēku komponenšu izmantošana rada pamatotu drošības sajūtu, ka būvniecības procesa rezultātā patiešām būs tapusi pasīvā vai A+ klases ēka. Visas šajā portālā minētās ēkas komponentes ir sertificējis Starptautiskais Pasīvo ēku institūts Vācijā.
Labs piemērs ir ēkas logs; salīdzinoši dārga sastāvdaļa pasīvo un A+ klases māju būvniecībā. Logu iekšējās virsmas temperatūra nedrīkst būt vairāk par 3oC vēsāka par iekštelpu gaisa temperatūru / jābūt pieejamiem datiem par loga kvalitāti, tostarp gan rāmja, gan stikla U-vērtībai, saules siltuma pastiprinājuma koeficientam (SHGC), gan stiklojuma starplikas Psi vērtībai, gan uzstādīšanas detaļām un rāmja platumam augšpusē, sānos un apakšā. Galu galā vienkārši ir vieglāk un lētāk izmantot sertificētu produktu, nekā pašam nodrošināt testēšanu un datus.
Ar pasīvās ēkas komponenšu datubāzi var iepazīties šī portāla sadaļā “PH komponentes”
Vienkāršības šarms
Lai veiksmīgi un ekonomiski pamatoti uzbūvētu A+ energoklases ēku, jau no paša sākuma nepieciešams apņemties mēģināt veidot ēku pēc iespējas eleganti vienkāršu. Piemēram, būtisks faktors A+ ēkas projektēšanā ir vienkāršas ēkas koncepcijas izstrāde tās kompaktai formai. Viegli uzbūvējamas un labi siltinātas ēkas norobežojošās konstrukcijas garantēti ļauj ietaupīt būvniecības izmaksas jomā un palielināt ēkas funkcionēšanas efektivitāti. Katra nepārdomāta ēkas formas detaļa ir vēl viena iespēja izveidot nevajadzīgu termisko tiltu, kas nākotnē radīs sarežģījumus un palielinās ēkas ekspluatācijas izmaksas. Logi ir jāprojektē apdomīgi – tiem jākalpo gan skaistiem skatiem, gan arī jāspēj piesaistīt saules enerģija. Galu galā, jāatceras, ka logu funkcija nav tāda pati kā ēkas sienām.
Būvējiet savu ēku pareizi
Kā teica mūsu vecvecāki – “Sargā pats sevi, tad Dievs tevi sargās!” Šī principa būtība attiecas arī uz ēkas būvniecības procesu. Šajā lietā ir divi iespējamie pareizie rīcības varianti – noalgot būvuzraugu, kas var pierādīt savu izpratni par A+ un pasīvām ēkām, vai arī rūpīgi pašam uzraudzīt procesu, iepriekš kārtīgi papildinot savas zināšanas par ilgtspējīgām, augsti energoefektīvām ēkām.
Abos gadījumos ir jānodrošina, lai būvniecības komanda saprot ēkas hermētiskuma principu – ja būvnieki nav izgājuši atbilstošas apmācības, tad iesakiet viņiem izvēlēties atbilstošus kursus no šī portāla sadaļas: sadaļā www.apluseka.com/training
Izrunājiet ar būvniecības komandu visus jautājumus par ēkas gaisa barjeru: tās sastāvdaļām, uzstādīšanu, aizsardzību, testēšanu un apkopi. Veiciet jaunbūves hermētiskuma testu un iesaistiet šajā procesā būvniecības komandu, lai tā izprot gaisa noplūžu novēršanas pamatprincipus.
Prasiet, lai projektētājs izmanto PHPP programmatūru
Pieejamā “Passive House Planning Package” (PHPP) programmatūra ļauj ēkas projektētājam ievietot ēkas projekta informāciju PHPP modelī, kas ļauj veikt precīzu ēkas enerģijas patēriņa aprēķinus un veikt attiecīgus uzlabojumus ēkas projektā, lai tiktu sasniegts vēlamais zemais siltumenerģijas patēriņa līmenis. Lietojot PHPP ir viegli saprast, kur tieši nepieciešams iestrādāt papildus siltumizolāciju, kur izvietot lielākus vai mazākus logus tā, lai ēka joprojām atbilstu A+ klases ēkas ļoti zemajam enerģijas patēriņa līmenim.
Ēkas sertifikācija kvalitātes nodrošināšanai
Ko var izmērīt, to var kontrolēt. Gadu gaitā ir izstrādāts ļoti rūpīgs pasīvo ēku sertifikācijas process, tāpēc ir ieteicams vērsties biedrībā “Passive House Latvija”, lai uzzinātu par šādas ēkas jaunbūves sertifikācijas iespēju un izmaksām.
Profesionālu pasīvo ēku sertificētāju to piesaistīšana projekta sākumā samazina kompromisu risku, ko var izraisīt slikti strādājošas ēkas sistēmas, mitruma bojājumus, ēkas iemītnieku neapmierinātību, prognozējamības zudumu un nespēju sasniegt būvniecības projekta mērķus.
NOALGOJIET PROFESIONĀĻUS, KURI TO SAPROT, KO DARA
Arhitektam, inženierim un būvuzņēmējam ir jāsaprot, kā radīt pievienoto vērtību klientam. Šobrīd Latvijā ne katrs arhitekts var uzprojektēt pasīvo vai A+ klases ēku – un ne katrs būvnieks var tādu uzbūvēt.
Tāpēc ir būtiski nolīgt tikai tādus profesionāļus, kam ir pieredze šādu ēku projektēšanā / būvniecībā un kuriem ir atbilstoša līmeņa specializētā izglītība.
Lai būtu vieglāk orientēties un saprast, kur šādus profesionāļus Latvijā var atrast, esam izveidojuši šajā portālā divās sadaļas “LV datubāze” un “LV profesionāļi”. Pirmajā no tām var iepazīties ar A+ klases ēkām, kuras radījuši šie profesionāļi. Savukārt otrajā sadaļā ir pieejams dažādu jomu A+ ēku projektēšanas un būvniecības profesionāļu katalogs, kurā redzami visi sertificētie pasīvo ēku projektētāji un būvnieki.